Response to Dr Arjun Narsingh KC

Response to Dr Arjun Narsingh KC

by Radha Paudel

केसी नेपाली कांग्रेसका केन्द्रीय सदस्य तथा सभासद हुन् भन्दैमा उहाको कुरा के मैले पताउनु पर्छ वा सहमत् हुनु पर्छ र ? अह म सहमत् भईन । हुन त उहाका समर्थकलाई चित्त दु:खदो हो ।

जागरन्को जुक्ती चहिएको छ भनेको के हो ? कस्तो जुक्ती हो, एक एक गरेर भनी दिएको भये हुन्थ्यो नि ? आज कर्णालीमा के स्वास्थ्य, शिक्षा, नभएकै हो त ? अहिले गाउ गाउमा स्कुल छन, हेल्पोस्ट छन, गबिस भाबना र सचिब छन कागजभरी, कागजभरी । सरकारी र गैर सरकारी निकएका सबै कार्यक्रम भएकै भयै छन, सदर्मुकाममा बिकासेहरुका कुहिना ठोकिन्छन, होटेल तानातन हुन्छन । गैर सरकारीमा काम गर्ने सबैको घर काठमाडौंमा छोरा छोरी बिदेश्मा कर्णालीका गरीब मान्छे जहाका तेही मात्र हैन धनी भएका धनी भएकै भ्एछन गरीबहरु ढुङे युगमा नै छन ।

पातिको सदस्य भएसी जागिर घरमा बसेर खान पाईन्छ . आफ्नो मान्छे भएसी जागिर पाईन्छ, कर्णाली गएसी प्रोमोसन नि हुनी, पैसो नि पाउनी, बिकास कसलाई , किन गर्नु पर्‍यो। बiहिर भित्र सबैलाई मिलेकै छ नि तारतम्य । 


कर्णालीलाई चहिएको उद्दोग हो, आज जुम्लाका स्याउ गाई भैंसीले खान्छन डोल्पा र हुम्ला जसलाई मोटर बाटोले छोएको त छैन तिन्का के कुरा गर्ने। कर्णालीलाई चहिएको रोज्गार हो जहाँ पुर्बी नेपालका दाजु भाई, दिदी बहिनी जान सक्ने प्रनाली चाहियेको छ नकी कर्णाली रोजगरी जस्तो फोहोरी राजनीति गर्ने, झन गरीब बनाउने परियोजान । कर्नलिमा भएका अधिकास बिकास जस्को नममा भएनी पर्निर्भरमुखी (dependency) छ, सबैलाई थाहा छ फेरी नथहापाये झै गर्छन्। 


कर्णालीमा प्रबिधी चाहियेको छ, कर्णालीमा पर्यतन बिकास चाहियेको छ। जुम्ला नै जान मात्र एउटा बिदेशिले ७०० डलर तिर्नु पर्छ अरु जिल्लाको के कुरा?


म राजनीतिको भित्री फोहोरी खेल जान्दिन र जान्न कोशीस नि गर्दिन किन कि म आफुलाई दाट्न सक्दिन।
कर्णाली लाई छुटै पर्देश भन्दा नि बिशेष अधिकार दिनु पर्दछ जहाँ कर्णाली ले अबको २० बर्षमा फद्को मIर्न सकोस । दुई दिन घुम्न जाने, भत्ता खाएर जाने, लाई त कर्णाली स्वर्ग नै होला सधैं बस्नु पर्ने को लागि कर्णाली नर्क भन्दा बडी हो । जल्बायु परिवर्तनले हिउ सजिलै पग्लदो रहेछ तर कर्णालीको बिबशता, मानब निर्मित गरीबी पग्लन ललिपप भाषानले सक्दैन, ठुला ठुला सोध पत्रले सक्दैनन, मान्छे मारेर त नसकिने प्रमाणित भैसक्यो। सकिने भएछ भने बिशेष अधिकारको नैतीक बलले sakla. (sorry for typo mistake).
http://wwwwillandway.blogspot.com/2015/01/blog-post_29.html

http://kantipur.ekantipur.com/news/2015-08-19/20150819072617.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.
*
*